Gdzie natkniemy się zazwyczaj na wagi samochodowe

2013-11-03 | Autor: mgrpreclowanie

W wielu przypadkach na drogach można spotkać znaki z limitami co do łącznej masy pojazdu, nie mówimy to o ograniczeniach jeśli chodzi o prawa do prowadzenia pojazdów, ale o ograniczeniach samej drogi. 

Wielokrotnie natrafia się ograniczenie, że wjazd dla pojazdów o całkowitej masie do 3,5 tony, lub inny sposób na powiedzenie, że w tą uliczkę wjeżdżają tylko „osobówki” albo lekkie "dostawczaki". Ale spotykamy także ograniczenia dla wyższych wartości, czyli na przykład do 12 ton, gdyż budowa drogi nie pozwala na więcej, albo jest przed nami leciwy most, który nie był przewidziany na ciężkie pojazdy. Ale skąd wiadomo ile dany pojazd w tej chwili waży.
W tym celu skonstruowane zostały wagi samochodowe, które są stworzone w formie wag stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Takie wagi są szeroko używane przez wiele służb zajmujących się kontrolą na drogach. Czasami możemy spotkać stacje kontroli wagowej, gdzie pojazd ciężarowy ma obowiązek się zatrzymać i musi dokonać stosownego pomiaru. Polega to na tym, że pojazd wjeżdża na dużą platformę, która jest wagą samochodową i dokonywany jest pomiar. Kierowca takiego samochodu odbiera stosowny dokument uprawniający go do poruszania się daną drogą. Wielokrotnie jednak nie ma możliwości do postawienia takiej stacji przy każdej drodze, do tego celu skonstruowane zostały wagi przenośne. Inspekcje drogowe co czas zmieniają pozycję takiej wagi, aby kierowcy nie zawsze mogli ominąć takie kontrole, zazwyczaj stawiane są one na drogach wyjazdowych z miast aby monitorować pojazdy, które są przeciążone i przyczyniają się do nadmiernego zużywania się dróg.
Kategorie: Motoryzacja